[ssba-buttons]
Най-добрият начин да управлявате своята социална тревожност е да я приемете
Като част от проучване на социалната тревожност Меган Макензи, професор по психология в университет в Торонто, установява скала от осем твърдения, която може да се използва както за оценка на социалната тревожност на някого, така и за оценка на отношението на човек към нея. От изследваните лица се изисква да оценят от 1 (никога не е вярно) до 7 (винаги вярно) точността на следните твърдения като ги отнесат към себе си:
- Да бъда социално тревожен ми създава трудности да живея живота, който ценя.
- Казвам си, че не би трябвало да мисля за социалната си тревожност.
- С удоволствие бих жертвал важни неща в моя живот в замяна на това, да не бъда социално тревожен.
- Обвинявам се за това, че имам ирационална или неадекватна социалната тревожност.
- Моята социална тревожност трябва да намалее, за да мога да предприема важни стъпки в живота си.
- Разделям мислите си за моята социална тревожност на добри или лоши.
- Моята социална тревожност не пасва на начина, по който искам да живея живота си.
- Не одобрявам себе си, когато се чувствам социално разтревожен.
Нечетните номера оценяват нивото на социална тревожност на човек, а четните номера оценяват нивото на приемане на тази тревожност.
Изследването стига до извода, че хората с по-ниски нива на приемане на тази тревожност могат да се възползват от форма на когнитивно-поведенческа терапия, която насърчава клиентите да приемат усещането си за тревожност, което всъщност улеснява промяната или облекчаването им. Това е същият основен принцип за излагането на стимула, който стои в тази терапия: ако нещо ви плаши, влезте в контакт с него и така ще ви плаши по-малко. Така че следващия път, когато сте ви ситуация и усещате социална тревожност, не се борете с нея – позволете просто ситуацията да се случи.